CO O NAS PISZĄ – Wystrzel swoją karierę w Kosmos
20 września, 2024ROK 2022 – Kobiety w inżynierii, czyli o programie wspierającym studentki
Czwartek, 23 czerwca 2022 (08:22)
„To świetna inicjatywa, która wyszła od kobiet i jest skierowana do kobiet. Praca w męskim zawodzie może przysporzyć wiele problemów i przykrości zwłaszcza na początku kariery” – mówi Dominika, jedna z uczestniczek programu Mentoring Female 2 Female działającego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. O projekcie piszemy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Inżynierii, który przypada 23 czerwca.
ROK 2023 – Mentoring F2F – wsparcie dla młodych kobiet w branżach STEM
Założyłam fundację Mentoring F2F zainspirowana swoimi doświadczeniami w relacjach z kobietami z całego świata, pochodzącymi z różnych kultur i pracującymi w branżach inżynieryjnych i nie tylko. Często ich wsparcie pomagało mi na różnych etapach kariery. Tworząc program Mentoring F2F, chciałam to wparcie przekazać dalej.
https://nbi.com.pl/content/uploads/assets/NBI-pdf/2023/3_108_2023/Pdf/35-Mentoring-F2F.pdf
RMF-FM „Kobiety Rakiety”, czyli drogowskaz na ścieżce kariery
ROK 2024 – II edycja konferencji „Kobiety Rakiety” na krakowskiej AGH – czyli jak siostrzeństwo absolwentek wspiera studentki na drodze zawodowej w branżach STEM
Mimo wielu wysiłków i działań na rzecz równości w miejscu pracy, kobiety wciąż mierzą się z wieloma barierami, u podłoża których leży płeć. Według Eurostatu tylko 17% osób pracujących na stanowiskach STEM (akronim od angielskich słów: nauka, technologia, inżynieria i matematyka), w Europie to kobiety. Zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziadzinach jest większe niż kiedykolwiek, jednak nadal funkcjonują tam mechanizmy ograniczające kobiety w osiąganiu ich celów i sukcesów zawodowych.
W ramach działalności Fundacji F2F już po raz drugi odbędzie się konferencja „Kobiety Rakiety”, wieńcząca trzecia edycje programu mentoringowego. W tegorocznym programie wzięły udział studentki wszystkich wydziałów Akademii Górniczo Hutniczej oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Rosnąca z roku na rok liczba uczestniczek programu, utwierdza w przekonaniu jak bardzo potrzebne są takie działania. Rożnie również liczba firm współpracujących z fundacją i wspierających jej działania.
Kobiety w budownictwie – wyrównanie szans
Rozmowa z Wiktorem Piwkowskim, ekspertem ds. rynku budownictwa i infrastruktury.
Szymon Kurek: Jak współczesny rynek pracy postrzega kobiety, zwłaszcza w budownictwie?
Wiktor Piwkowski: Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w branży budowlanej coraz częściej jest obecny nowy typ kobiet: wykształconych, niezależnych finansowo, wyzwolonych obyczajowo, kreatywnych, reprezentujących ogromny potencjał intelektualny i zawodowy. Dzieje się tak, mimo że nadal mamy do czynienia z funkcjonowaniem starego modelu kulturowego – z patriarchalnym ograniczeniem roli kobiet i rzeczywistym brakiem równouprawnienia.
Zrozumienie tych obserwacji doprowadziło mnie do wniosku, że kobiety stanowią ogromny potencjał kadrowy, którego wykorzystanie ma wielkie znaczenie ekonomiczne. Natomiast głównym ograniczeniem tegoż potencjału są uwarunkowania kulturowe, których nie da się dyrektywnie zmienić, choć są one subiektywne i można je pokonać.